8 Ocak 2010 Cuma

Apple kullanıcısını çıldırttı
Siz siz olun, telefonunuz çalındığında tutanak tutturun. İşte bunu yapmayan birinin başına gelenler.
Apple, Brooklyn metrosunda kapkaça uğrayan bir iPhone kullanıcısını resmen çıldırttı. Mağdur, kapkaça uğradıktan sonra polislerle konuştu ve şikayetini bildirdi. Yalnız, bir saat uzaklıktaki bir karakola gitmesi gerektiğinden ve o gece finali olduğundan tutanak için ısrarcı olmadı.
İki hafta sonra ise kendisine gelen bir maille sevince boğuldu. Telefonunun seri numarası kendi mailiyle kayıtlıydı ve kendisine gelen mailde telefonun serviste olduğu, bir yazılım hatasından dolayı yenisiyle değiştirileceği söyleniyordu.
Apple ve AT&T firmasıyla yaptığı görüşmelerde telefonun kendisine ait olduğunu kanıtlayan kullanıcı Apple'dan gelen cevapla şok oldu. Tutanak tutulmadığı için herhangi bir şey yapılamıyordu. Telefon asıl sahibine verilmeyecekti.
Firmalar saatler süren görüşmelere rağmen telefonu asıl sahibine vermeyi reddetti. Önce otoritelerin kendilerini aramaları halinde durumun değişeceğini söyleseler de, polislerce yapılan aramalardan sonra da telefonu sahibine değil servise veren kişiye iade edeceklerini söylediler.
Telefonu çalınan kişi her ne kadar olayın mantıksızlığını açıklamaya çalışsa da Apple durumu hiçbir şekilde kabul etmiyor. Olay şimdilik sonuçsuz kalacak gibi gözüküyor.
Olaydan çıkarılacak sonuç ise basit. Her ne olursa olsun bir hırsızlık vakası yaşadığınızda tutanak tutturun. Aksi halde çok pişman olabilirsiniz.

Aselsan, telsizi modem gibi yaptı, ABD’ye 6 bin adet sattı


Aselsan, geliştirdiği haberleşme sistemiyle yeni nesil telsizleri adeta birer cep telefonuna dönüştürdü.
Kurulan alt yapı sayesinde SMS gönderebilen telsizler, aynı zamanda bir modem gibi kullanılarak fotoğraf ve video gibi verilerin bilgisayar üzerinden transferine olanak sağlıyor. Aselsan, terör, kriz ve afet durumlarında haberleşmenin devamlılığını sağlamak amacıyla yaklaşık 10 yıl önce sayısal telsiz sistemi üzerinde çalışmalara başladı. Yaklaşık 5 yıl süren sistemin yazılım geliştirme çalışmalarında 50 Türk mühendis görev aldı. Sistemin Ar-Ge çalışmaları için ise 40 milyon dolar harcandı. Telsiz haberleşme sisteminin alt yapısı için 20 şehre 9 büyüklüğündeki depreme ve şiddetli fırtınalara dayanacak şekilde tasarlanan baz istasyonları ve anten kuleleri kuruldu.20 ili kapsadıAselsan yetkilileri, sistemin şu anda İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’nın da aralarında bulunduğu 20 ili kapsama alanına aldığını, bunun dışında 15 ilde de altyapı kurulumunun gerçekleştirildiğini belirtti. Kamu Güvenliği ve Acil Durum Haberleşmesi Sistemi’nin Türkiye’deki ilk uygulamasının Jandarma Genel Komutanlığı için Aydın bölgesinde gerçekleştirildiğini ifade eden yetkililer, 2016 yılına kadar tüm illerde sistemin altyapısının kurulacağını bildirdi. Bu sistemin, Türkiye’nin en büyük entegre, sayısal telli ve telsiz haberleşme sistemi olduğunu ifade eden yetkililer, “Sistem, bilgiye süratli ve zamanında ulaşılmasını sağlayarak koordinasyonu hızlandırıyor ve asayiş hizmetlerinin süratli bir şekilde yapılmasına olanak veriyor” dedi.Modem işlevi görüyorKurulan haberleşme sistemi sayesinde yeni nesil telsizlerle SMS gönderilebildiğini, telsizlerin bir modem gibi kullanılabildiğini ifade eden yetkililer, şu bilgileri verdi: “Örneğin trafikten veya asayişten sorumlu bir görevli, bu sistemi kullanıyorsa telsizini yanında bulunan dizüstü bilgisayara bağlayarak Ankara merkezli veri tabanına ulaşabiliyor ve kişilere ait genel bilgi taraması yapabiliyor. Kayıp şahıs - araç bilgisi, sürücü belgesi, araç ve silah ruhsatı gibi sorgulamaları anında yapabiliyor. Bu şekilde asayiş hizmetleri de hızlanıyor. Yeni nesil dijital telsiz ABD’de de büyük ilgi gördü. Bu ülkenin polis ve itfaiye kurumlarına 6 bin telsiz sattık.” (A.A.)

Bak sen şu PC'nin yaptığına

Bir PC'yi yavaş olmakla ya da sık sık çökmekle suçlayabilirsiniz; ama bu suçlama tarihte bir ilk...
Geçtiğimiz günlerde Microsoft, yerel bir sayfasında kullandığı "Photoshop faciası" fotoğraf nedeniyle ırkçı olmakla suçlanmış; ortalık bir anda karışmıştı. Aynı suçlama bu kez HP'nin başını ağrıtacak.
HP'nin yeni yazılımı PC webcam'lerinin, kullanıcı yüzünü takip etmesini sağlıyor. Ancak bir sorun var, HP'nin bu teknolojisi zencileri görmezden geliyor.
Normalde kullanıcıların arkadaşları ve aileleriyle konuşurken kadraj dışına çıkmasını engelleyen bu teknolojinin ilginç bir hatası keşfedildi. Desi isimli siyahi bir HP çalışanı, kameranın kendi yüzünü takip etmediğini farketti. Bozuk mu anlamak için beyaz tenli çalışma arkadaşı Wanda'yı çağırdı ve kameranın onu sorunsuzca takip ettiğini gördü!
Bu sorunu YouTube üzerinde de paylaşan Desi "Siyahlığım çerçeveye girer girmez kamera takibi bırakıyor" dedi. Desi gülerek "Kayda geçiyor ve söylüyorum: Hewlett-Packard bilgisayarlar ırkçı" dedi.
HP ise bu duruma gülemiyor, Desi her ne kadar bu videoyu gülerek kaydettiyse de yurtdışında ırkçılık suçlamaları şirketler için büyük sorunlara yol açabiliyor.
HP'nin sosyal medya stratejisti, şirketin internet sitesindeki blogunda bu duruma açıklama getirdi:
"Yaptığımız her şey, dünyada etnik olarak çeşitlilik gösteren ve yaşayan ve çalışan bütün müşterilerimiz için daha yüksek kaliteli bir tecrübe sunduğumuzdan emin olmak üzerine odaklanmıştır. Bu yüzden bir sorun ortaya çıktığında ciddiye alıyoruz ve temel sebeplerini anlamak için çok çalışıyoruz. İş ortaklarımızla daha fazlasını öğrenmek için çalışmalarımız sürüyor. Kullandığımız teknoloji standart algoritmaları kullanarak gözler, yanakların üstü ve burun arasındaki kontrast farkının yoğunluğunu ölçerek çalışıyor. Kameranın yeterli ön ortam aydınlatması olmayan şartlarda görüş zorluğu çekmiş olabileceğine inanıyoruz."

Bluetooth 4 geliyor


Bluetooth artık eskisi gibi olmayacak: Yeni Bluetooth 4.0 standardı her şeyi değiştirmeye geliyor.
Birçok kullanıcı Bluetooth'u üç farklı kullanım alanından tanıyor: Cep telefonuyla kulaklık setini bağlamak, PC/laptop arasında veri aktarımı yapmak ve PC faresini kablosuz çalıştırmak için. Fakat Bluetooth Özel Uzmanlar Grubu (SIG) yeni Bluetooth 4.0 standardı veya yeni adıyla Bluetooth Low Energy (LE - Düşük Enerji) ile kablosuz iletişim tekniğinin kullanım alanını arttırmak niyetinde.
Birçok yeni cihazda kullanılacak standarttaki en önemli adım enerji tüketimini düşürmek olacak. SIG bunu yaparken sadece cep telefonlarındaki bataryaları değil, özellikle Bluetooth yongaları tümleşik bir düğme hücre üzerinden seneler boyunca çalışabilecek teknolojik cihazları düşünüyor. Örneğin yakında Bluetooth'un standart hale geleceği kol saatleri veya uzaktan kumandalar.Bir diğer amaç ise bağlantı standardının geliştirmek olacak. 4.0 sürümü ile iki Bluetooth cihazı arasında beş milisaniyeden kısa sürede bağlantı kurulabilecek ve bu iki cihaz birbirinden 100 metre uzaklıkta bulunabilecek. Bu sebeple iyileştirilmiş bir hata denetim sistemi devreye girecek. Gerekli bağlantı güvenliğini ise 128 bit AES şifreleme sağlayacak.
Bluetooth LE, Nokia tarafından geliştirilen ancak pazarda tek başına tutunmayı başaramayan WiBree güç standardının, SIG tarafından rafine edilmiş hali olarak yorumlanıyor. SIG direktörü Michael Foley, 4.0 protokolünün özellikle sağlık ve güvenlik sektörlerinde yeni uygulamalara öncülük etmesini beklediklerini belirtiyor.
Bluetooth 4.0'ı kullanan ilk cihazların ne zaman çıkacağı henüz kesinleşmiş değil.

Google'ın cebi nasıl olacak

Dev ekran, yüksek çözünürlük, iyi bir kamera ve fazlası: İşte dışında Google yazan cebin içindekiler...
Google cep telefonu Nexus One ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Artık Google cebin donanım listesi neredeyse kesinleşti.
Medyada çıkan birçok habere göre ilk Google cep telefonu 3,7 inç OLED dokunmatik ekran (854 x 480 piksel), HSDPA, WLAN ve 5 Megapiksel kamera sunuyor. İlk bilgilere göre zum mekanizması çoklu dokunmatik tekniğini kullanmıyor.
Techcrunch.com ve engadget.com'da çıkan haberlere göre Nexus One, Android 2.1 yüklü gelecek ve 1 GHz Snapdragon işlemciyle çalışacak. Bunun dışında cihazın belleği microSD kartlar ile genişletilebilecek; kutu içeriğinde ise 4 GB'lık bir bellek kartı sunulacak.
ABD patent bakanlığı FCC, Google işletim sistemi yüklü HTC cep telefonuna yeşil ışık yaktı. Yayımlanan raporları da "Nexus One" model tanımlamasını doğruluyor.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: GEÇMİŞTEN GELECEĞE 32 DOKUNMATİK CEP TELEFONU

Gizli bilgiler internette

İnternete sızdırılan çok gizli bilgiler hep bu sitede çıkıyor. Ve işte bu site, yine olay yaratacak.
İnternet üzerinde bilginin sadece internet sitelerini hazırlayanlar tarafından değil, ziyaretçiler tarafından da oluşturulabilmeye başlaması interneti gerçek anlamda bir medya gücü haline geldi. Wikileaks adlı site de bu anlamda internetin son derece güçlü bir medya kanalı olduğunun en güzel örneklerinden biri.
Wikileaks, yazarlarının isimleri saklı kalacak şekilde, politik, dini ve kurumsal olaylarla ilgili ilginç gerçeklerin internete sızdığı bir internet sitesi. 2006'nın sonunda açılmış olmasına rağmen, geniş çapta tanınması geçtiğimiz yıl mümkün oldu. İngiliz aşırı sağ siyasi partisi BNP'nin gizli yazışmalarını ve üye listesinin yayınlanması Wikileaks'in dünya çağında ün kazanmasına neden oldu.
Sistem olarak yakından tanıdığımız Wikipedia'nın Wiki alt yapısına benzer bir sisteme sahip olan Wikileaks, geçtiğimiz gün ortaya çıkan bir başlık ile bir kez daha gündeme geldi. Bu kez başlık Neo Nazi gruplarla ilgiliydi. Wikileaks makalesinde dünya çapında Neo Nazi örgütler ile ilgili bilgilere ulaşıldığı ve şu anda tüm bu dokümanların yayına hazırlandığı açıklanıyordu.
Wikileaks'in elinde bulunan Nazi belgelerinde sadece örgütlerin ve üyelerinin isimleri değil, örgütlerin çok gizli iç yazışmaları da yer alıyor. Fakat bu yazışmalar şu an için ham halde ve internet sitesinde yayınlanabilecek bir formatta değil.
İlgili Wikileaks makalesinde sıkıştırılmış hali tam 56 MB olan tüm dokümanları herkesin anlayabileceği hale getirip sitede yayınlamaya yardım edecek gönüllüler arandığı ibaresi de var.
Şu an için taslak olarak kaydedilmiş olan Wikileaks makalesine şu adresten ulaşabilirsiniz (İngilizce). Ancak adreste zaman zaman bağlantı sorunları yaşandığını da söylemekte yarar var.
Tüm işlemlerin ne zaman tamamlanıp, çok gizli yazışmaların yayınlanacağı ise henüz bilinmiyor.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: GÖRENLERİ ŞAŞKINA ÇEVİREN 50 PHOTOSHOP HARİKASI

Twitter okurların yerini belirleyecek


Mixer Labs'ı satın alan popüler blog sitesi Twitter, artık okurlarının yerini belirleyebilecek.
Twitter ve Mixer Labs arasındaki görüşmeler halen devam ederken Twitter'ın Mixer Labs için ne kadar ödemede bulunacağı henüz netlik kazanmadı.
Twitter'ın CEO'su Evan Williams, Mixer Labs'ın satın alınmasıyla birlikte Twitter kullanıcılarının, artık mesaj atarken o an nerede olduklarını diğer kullanıcılarla paylaşabileceğini dile getirdi. Uygulama aynı zamanda bir olayın nerede olduğunu Twitter kullanıcılarıyla anında paylaşacak.
58 milyondan fazla kullanıcısı bulunan sosyal ağ platformu Twitter'da 140 karakterden fazla yazı girişi yapılamıyor.

Kablosuz ağlara doping


Kablosuz ağlara hükmedin: İşte karşınızda en iyi 20 kablosuz ağ programı...
Etrafınızdaki kablosuz ağları bulmak, bu ağlara bağlanmak, ağ bağlantı sorunlarını gidermek, güvenlik şifrelerini kaydetmek ve ağ bağlantılarını diğer bilgisayar ve bilgisayar benzeri araçlarla paylaşmak için kullanabileceğiniz bu çok özel programlarla kablosuz ağlar üzerinde hakimiyet kurun.
Kablosuz iletişim yıllardır bilgisayar kullanıcıları arasında en sıcak konu! İnternete ve ağlara bağlanmanın en pratik ve özgür yöntemi olan kablosuz ağlar zaman zaman sorunlar çıkarabiliyor. Bu tür bir durum söz konusu olduğunda bu programları elinizin altında bulundurmanız bir çok problemi daha çıkmadan çözmenize imkan verecektir. Bu yazılımlara ulaşmak için tıklayın.

Turkcell'den çevre dostu cep


Çevre dostu ve tam dokunmatik telefon olan Samsung Blue Earth Turkcell’le Türkiye’de...

Güneş enerjisiyle şarj edilebilen, çevreye ilgili önemli günleri hatırlatan, kullanıcısının adımlarını sayarak araç kullanmadığı için kaç ağacı kurtardığını söyleyen 3G uyumlu çevreci telefon Samsung BlueEarth, 28 Aralık 2009’dan itibaren Turkcell İletişim Merkezleri ve anlaşmalı zincir mağazalarda
Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell; çevre dostu müşterileri için güneş enerjisiyle şarj edilen yeni bir cep telefonunu; 3G uyumlu Samsung S7550 BlueEarth’ü Turkcell İletişim Merkezleri’nde (TİM) ve anlaşmalı zincir mağazalarda 799 TL’ye satışa sunuyor. Samsung BlueEarth 31 Ocak 2010’a kadar Axess karta 10 taksit teklifiyle de satın alınabilecek.
Yenilikçi, yaratıcı bir ürün olan, güneş enerjisi ile şarj edilebilen ve dış yüzeyi geri dönüştürülmeye elverişli plastik malzemeden imal edilen Samsung BlueEarth’ün ekolojik yaşam sürenler için 4 sürpriz uygulaması var.
• Ekotakvim, kullanıcılarına “Dünya Çevre Günü” gibi çevreyle ilgili önemli günleri hatırlatıyor. •Ekomode ayarı, cihaz kullanılmadığında arka plan ışığını otomatik olarak kısarak enerji tasarrufu sağlıyor.
• Ekopedometre, kullanıcı araç kullanmak yerine yürümeyi tercih ettiğinde adımlarını sayarak, ne kadar daha az karbondioksit salınımı yapıldığını ve bunun ne kadar ağacı kurtardığını gösteriyor.
• Ekokilit ise cihaz kullanılmadığında uyguladığı kilit sistemiyle enerji tasarrufu sağlıyor.
Ekonomik enerji şarjına da sahip olan Samsung BlueEarth’te enerji verimi standart şarj aletlerine göre yüzde 75 daha yüksek. PVC, BFR, Berilyum, Phthalate gibi maddelerin kullanılmadığı şarj cihazı, işlem bittiğinde alarm vererek işlemi sona erdirmek gerektiğini de hatırlatıyor.
İletişim ve teknolojide olduğu gibi toplumda çevre bilincinin yaygınlaştırılması konusunda da liderlik yapmak hedefiyle çalışan Turkcell’in sunduğu Samsung BlueEarth, paketlemesi ile de tamamen çevre dostu bir telefon. Samsung BlueEarth’ün paketi üretilirken ağartıcılar ve çevreye zararlı yapıştırıcılar kullanılmıyor ve üzerindeki baskı çevreye zarar vermeyen soya mürekkebi ile yapılıyor. Pakette kullanılan kağıt diğerlerine göre çok daha hızlı dönüşme özelliğine sahip.
Samsung BlueEarth ile sosyal paylaşım sitelerine ve müziğe kolay erişim
Dokunmatik ekranı, şık görünümü; 3.2 MP Kamera, MP3, FM Radyo özellikleri ile Samsung BlueEarth, teknoloji tutkunlarına da hitap ediyor. “Müzik bulma” özelliği ile dışarıda duyulan müziğin kaydedilmesi ve tanımlanmasına olanak tanıyan Samsung Blue Earth ile çekilen fotoğrafları ve videoları sosyal paylaşım sitelerine otomatik olarak bağlanarak anında yüklemek mümkün oluyor.
Samsung S7550 Blue Earth Teknik özellikleri :
• 3G HSDPA, Görüntülü görüşme desteği, çift kamera
• 3.0” 16M renk WQVGA TFT
• Titreşim geri bildirimli kapasitif dokunmatik ekran
• 3.2 MP video ve fotoğraf kaydeden otofokus kamera
• FM Radio, MP3 Player, GPS
• 108 X 53.6 X 14.2 mm / 119g
• USB 2.0, Bluetooth bağlantısı, 16GB SD kart desteği
• Email ve kurumsal email desteği (POP3, IMAP4, SMTP, SSL, SyncML ile Exchange)
• Online widget’lar ve sosyal paylaşım siteler
• 1,080 mAh pil• SOS mesajı, GPS tracker, akıllı arama, müzik arama, widgetler, sanal aranma

Bu cep herkes için değil


Google'ın merakla beklenen cep telefonuna parayı bastıran herkes sahip olamayacak. Peki ama neden...

Engadget internet portalına göre artık kesinleşti: Google cep telefonu Nexus One 5 Ocak 2010'dan itibaren T-Mobile tarafından ABD'de satışa sunulacak. Fakat cep telefonu öncelikle sadece seçilmiş müşterilere davetiye aracılığıyla satışa sunulacak. Ancak belli bir zaman sonra cep telefonu diğer tüketicilere de sunulacak. T-Mobile ABD'nin veya Google'ın hangi kriterlere göre davetiye dağıttığı henüz belli değil.
Faka cep telefonunun özellikleriyle ilgili birçok detay ortaya çıktı. İddialara göre cihaz 3,7 inç OLED dokunmatik ekran, HSPA, WLAN, 5 Megapiksel kamera ve 1 GHz Snapdragon işlemciyle beraber gelecek. 119, x 59,8 x 11,5 milimetre ebatlarında ve 130 gram ağırlığındaki cep telefonunun belleği 32 GB'a kadar genişletilebiliyor. A-GPS destekli cihaz Android 2.1 işletim sistemiyle satışa sunulacak.

Bu adam Google'ı çok üzecek


28 yıl önce öldü ama çok yakında Google'la büyük bir kavgaya girişebilir. Konu: Sadece bir isim...
var PartnerId = returnAdCode('2196');
var AdContainerIds ='divAdnetKeyword';
Bilim-kurgu severler, Phillip K.Dick ismine yabancı değildir: Amerikalı roman ve kısa hikâyeyazarı, Karanlığı Taramak, Yüksek Şatodaki Adam ve Mars'ta Zaman Kayması gibi bir kısmı dilimize çevrilmiş pek çok kitabının yanı sıra Blade Runner, Total Recall ve Minority Report gibi büyük Hollywood yapımlarına, unutulmaz öyküler armağan etmiştir. Bundan yaklaşık 28 yıl önce; 2 Mart 1982'de hayat gözlerini yuman edebiyat devi, her an Google'la davalık olabilir! Nasıl mı?
Isla Dick Hackett, (yazarın kızı ve ölene dek ürettiği tüm eserlerin telif haklarını elinde bulunduran Electric Shepherd Productions isimli yapım şirketinin başkanı) Google'ın Android işletim sistemi ile çalışacak olan telefonu Nexus One'ın isminin, babasının ülkemizde de Altıkırkbeş Yayın tarafından 2006 yılında 'Android'ler Elektrikli Koyun Düşler mi?' adıyla çevrilen ve 1982 yılında yönetmen Ridley Scott'un Blade Runner'ına ilham kaynağı olan eserinden çalıntı olduğunu iddia ediyor. Açıklamasında Nexus One'ın kitaptaki android replikantlara verilen isim olduğunu hatırlatan Hackett, Google'ın isim hakları konusunda kendilerine herhangi bir başvuruda bulunmamış olduklarını belirtiyor.